Zelení na Liberecku chtějí být na kraji jako hlídací psi, kteří jsou stále ve střehu

  • Home
  • Zelení na Liberecku chtějí být na kraji jako hlídací psi, kteří jsou stále ve střehu

Zelení na Liberecku chtějí být na kraji jako hlídací psi, kteří jsou stále ve střehu

  • Home
  • Regiony
  • Zelení na Liberecku chtějí být na kraji jako hlídací psi, kteří jsou stále ve střehu

Zelení budou kandidovat do zastupitelstva Libereckého kraje pod značkou Zelení pro kraj. Lídrem kandidátky je Milan Starec, bojovník proti rozšiřování uhelného dolu Turów. Hlavním heslem kampaně je „Odvaha postavit se za lidi“.

Zastaralé střední školství. Nedostatek míst v domovech pro seniory. Nulový posun v péči o krajinu a životní prostředí. Veřejná doprava mnohdy dražší oproti individuálním cestám autem. Nedostupnost lékařů a zubařů. Zelení budou chtít v kampani do krajských voleb ukázat, které oblasti byly za minulého vedení kraje zanedbávány a k nim upřou svou pozornost nejen v kampani, ale v případě volebního úspěchu také ve své práci ve vedení kraje.

Lídrem kandidátky bude Milan Starec, který se poslední roky angažoval v mezinárodní kauze kolem rozšiřování uhelného dolu Turów. Mimo jiné i tato kauza ho nakonec motivovala ke kandidatuře: „Vstup do politiky pro mě není samozřejmostí ani nutností. Zkušenosti z posledních let mě ale nakonec k tomuto kroku motivovaly. Ve sporu o Turów jsem si naplno uvědomil, že našemu dlouholetému politickému vedení chybí kompetence a představivost, aby dokázali z našeho kraje udělat atraktivní místo k životu a připravit jej pro budoucnost.“

Vedle zaostávání v oblasti čisté energetiky a klimatické politiky zdůrazňuje Milan Starec celou sérii selhání kraje v oblasti veřejných služeb: „Máme zde zastaralé střední školství, které neodpovídá požadavkům na vzdělání v 21. století – v některých ukazatelích jsme dokonce předposlední z celé země. Máme nedostatečné kapacity veřejných domovů pro seniory – získat místo stojí obrovské úsilí a peníze. Kraj také nijak nerozvíjí komunitní energetiku, která je jako jediná zárukou levné a bezpečné energie. Je třeba klást důraz na to, co potřebují k životu běžní obyvatelé. Chceme se soustředit na všechna bílá místa v dosavadním vedení kraje. Víme, co je potřeba dělat, známe řešení. Věříme, že nám voliči dají příležitost je realizovat,“ vysvětlil Starec. 

Finsko na severu

Podle něj není kraj řízen žádnou koncepcí a nikam nesměřuje. „Ve volebním štábu používáme námořní metaforu, že jako kraj nemáme žádný kurs, jen se pohupujeme ve větru a chybí kapitán, který kurs má a ví kam kraj směřovat a proč k tomu cíli směřuje. My tomuto cíli pracovním názvem říkáme Finsko na severu Čech. Hodně se inspirujeme tím jak to vypadá ve Skandinávii – špičkové veřejné služby, špičkové zdravotnictví, vyspělý vztah ke krajině. To je náš cíl, kam bychom se chtěli v dohledné době dostat. Samozřejmě k tomu budeme potřebovat důvěru a hlasy voličů,“ konstatoval.  

Před čtyřmi roky vedl Zelené do krajských voleb Josef Šedlbauer. Získali tehdy čtyři procenta hlasů a do krajského zastupitelstva se nedostali, což je v tomto regionu neúspěch. I proto možná přenechal vedení kandidátky politickému nováčkovi…„Vůbec si nemyslím, že by byl Milan Starec v politice nováček. V kauze Turów se o politických poměrech hodně naučil. Jsem rád, že se v našem týmu pořád objevují nové tváře a my se tak posouváme dopředu,“ oponoval tomuto označení Šedlbauer. 

K zaměření kampaně pak doplnil: „Před čtyřmi roky jsme jako prioritu zvedli téma sucha a péče o krajinu. Skoro všechny ostatní politické strany to po nás opakovaly. Za uplynulé období se ale v této oblasti kraj nikam neposunul. Fond na opatření pro zadržení vody v krajině stagnuje, spolupráci kraje se zemědělci, správci povodí či Státním pozemkovým úřadem se nikdo pořádně nevěnuje. Mezitím jsme přišli o část lesů a dlouhodobý problém se suchem se zhoršil. Zdravá a odolná krajina je naprostý základ, proto i v těchto volbách pro nás půjde o jedno z klíčových témat.“

Dvojkou kandidátky je Lenka Opočenská, náměstkyně jabloneckého primátora pro životní prostředí a strategii města. „Za necelé dva roky ve vedení Jablonce jsem poznala, že spoustu věcí lze zlepšit, jen je potřeba změnit myšlení lidí na úřadě, přinést jim příklady dobré praxe z jiných měst či zahraničí, nadchnout je. Dokázali jsme tak mnohem efektivněji zorganizovat projednání rozvojových plánů jabloneckých čtvrtí s občany, zařídit fungující participativní rozpočet, nebo třeba s úspěchem i v kopcovitém Jablonci zajistit sdílená kola,“ popsala své působení na jablonecké radnici Lenka Opočenská.

Je nutné být stále ve střehu

Na třetím místě kandidátky je liberecký zastupitel Jindřich Felcman. Ten je znám jako ostrý opozičník. „Nedávný policejní zásah na liberecké radnici a obvinění bývalého náměstka za ODS Petra Židka z korupce jednoznačně potvrdily, že je nutné být stále ve střehu. Nejen v Liberci, ale i na Libereckém kraji. Hejtman Půta a jeho Starostové zde vládnou už 12 let. Poslední roky přitom vládnou prakticky bez opozice, hnutí ANO a SPD jsou v zastupitelstvu naprosto pasivní. Podezřelých a předražených staveb přitom proběhlo za ty roky mnoho. Ať už šlo o podnikatelský inkubátor, neuvěřitelně drahé opravy silnic či krajský parkovací dům s jedním parkovacím místem za milion korun. Hlídací psi jsou na kraji potřeba jak sůl,“ vysvětlil Felcman.

K očekávání výsledku krajských voleb lídr Starec uvedl: „Úspěch se dá definovat různě. Můžeme dosáhnout malého úspěchu, nebo středního či velkého. Pokud dosáhneme malého úspěchu znamená to, že se dostaneme do zastupitelstva Libereckého kraje. Středním úspěchem by bylo dosažení deseti procent, velkým pak cokoli nad 15 procent.“ 

Oldřich Szaban