Zachráněné památky děkují

  • Home
  • Zachráněné památky děkují

Zachráněné památky děkují

Až do 30. září mohou obdivovatelé památek v internetovém hlasování vybírat vítěze zvláštního ocenění „Památky děkují. Možnost podpořit svůj oblíbený památkářský počin má veřejnost již v tradičním klání památek prestižní soutěže Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro. O diváckou přízeň i úspěch ve své kategorii bojují za Liberecký kraj hned dvě nominované památky: starý hřbitov v Kamenickém Šenově a zámek Vartenberk ve Stráži pod Ralskem.

O Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro se za Liberecký kraj zúčastní dvě nominované památky ve dvou různých kategoriích. V kategorii Restaurování byl nominován starý hřbitov v Kamenickém Šenově. Druhou soutěžící památkou je zámek Vartenberk ve Stráži pod Ralskem, který byl nominován v kategorii Záchrana.

„Odborná komise libereckého pracoviště Národního památkového ústavu nominovala dvojici památek, které se příkladnou péčí místních samospráv a nadšenců výrazně podílejí na prezentaci památkového fondu v Libereckém kraji,“ komentoval výběr nominací ředitel libereckého Národního památkového ústavu Miloš Krčmář. Celostátní odborná porota vybírá vítěze v jednotlivých kategoriích (obnova památky, restaurování, objev/nález roku, prezentace a popularizace, záchrana památky). Veřejnost může podpořit některý z návrhů na Cenu bez ohledu na soutěžní kategorii.

Na webu Národního památkového ústavu získají hlasující informace o tom, co se v loňském roce povedlo objevit, zachránit, obnovit nebo prezentovat a kdo se o to zasloužil. Hlasovat však lze pouze pro jednu nominaci ze všech navržených. Hlasování probíhá na webových stránkách NPÚ do 30. září 2024.

Zámek Vartenberk a náhrobky na hřbitově

Restaurování náhrobků starého hřbitova v Kamenickém Šenově probíhá po etapách již od roku 2007. „Postupné restaurování náhrobků starého hřbitova v areálu kostela Narození sv. Jana Křtitele z počátku 18. století lze hodnotit velmi pozitivně. Jednotlivé objekty jsou zachráněny před zkázou. Restaurování uměleckořemeslných a sochařských sepulkrálních děl v takovém rozsahu je na území Libereckého kraje naprosto výjimečné,“ upozornila Jana Kurešová z libereckého NPÚ, jež památku nominovala do soutěže. Za mnohaletou péči o areál starého hřbitova je nominován Občanský spolek SONOW. Jeho zástupci areál udržují, každý rok připravují podklady pro dílčí etapu restaurování. Druhou nominovanou je restaurátorka Eva Míčková.

V současné době je zde zachováno 51 náhrobků z rozmezí let 1767 až 1910. Typologicky jde o figurální  architektonicky koncipovaná díla. jejich materiálem je převážně pískovec, v menší míře doplněný mramorem, trachytem, břidlicí a kovovými porcelánovými prvky. Některé z náhrobků pochází z dílen významných kameníků a sochařů – například Josefa a Emanuela Maxe, Leopolda Zimmera, Franze Neusara nebo Josefa Seicheho. 

Areál zámku Vartenberk ve Stráži pod Ralskem se nacházel kvůli dlouhodobé degradaci a požáru na konci osmdesátých let 20. století v havarijním stavu. Byl kompletně bez střech, měl propadlé stropní konstrukce, budovy vykazovaly statické poruchy. Město Stráž pod Ralskem každoročně investuje prostředky do obnovy stavby. „Úspěšná záchrana zámku umožní do budoucna v dalších etapách nové využití této kulturní památky s mimořádným potenciálem obohacení severních Čech o další veřejnosti přístupné šlechtické sídlo a nové zázemí pro kulturní aktivity města a okolního regionu,“ uvedl Miroslav Kolka z libereckého NPÚ, který Vartenberk a město Stráž pod Ralskem nominoval. Na cenu NPÚ v kategorii Záchrana památky je navrženo město Stráž pod Ralskem, zastoupené starostou Zdeňkem Hlinčíkem, místostarostkou Lucií Suchardovou a Helenou Bušovou, vedoucí odboru výstavby.

Zámek se nachází na severním okraji Stráže nad Nisou. Byl postaven Markvartici ve 13. století. V průběhu staletí se v něm vystřídalo několik majitelů. Patřila mezi ně i posádka sovětské armády, která zámek zanechala v dezolátním stavu. K devastaci přispěl v roce 1987 i požár. První záchranné práce započaly v devadesátých letech, kdy byl postaven nový krov. V říjnu 2010 byla uspořádána veřejná sbírka na obnovu objektu. V květnu 2024 je zámek zpřístupněn veřejnosti. Pravidelné prohlídky se konají každou sobotu a neděli, vstupenky turisté zakoupí v Informačním centru. 

Oldřich Szaban

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *