Černý kašel se šíří nejvíce za desítky let

  • Home
  • Černý kašel se šíří nejvíce za desítky let

Černý kašel se šíří nejvíce za desítky let

Případů černého kašle, který se v ČR letos šíří nejvíc za desítky let, v posledních týdnech přibývá pomaleji, v červenci do 850 nově nakažených za týden. Nynější situaci odborníci Státního zdravotního ústavu (SZÚ) označili jako stagnaci. Od začátku roku lékaři evidují 25.560 nakažených, od začátku července zatím 3276. Současné nahlášené počty nakažených jsou nejvyšší od roku 1958, kdy bylo v tehdejším Československu zahájeno proti černému kašli očkování.
 
Statistiky SZÚ uvádějí jen ty nemocné, které lékař nahlásil do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN). Nejvyšší nemocnost je mezi teenagery, nakazilo se také skoro 400 dětí do jednoho roku. Do statistik přibyla také dvě další úmrtí z května a června, celkem bylo hlášeno osm zemřelých. „Vzhledem k tomu, že předpokládáme značnou podhlášenost onemocnění a že řada případů nákazy se do ISIN z nejrůznějších důvodů nedostane, bude skutečný výskyt nákazy v populaci pravděpodobně mnohem vyšší,“ uvedl SZÚ.
 
Péči lékařů v nemocnici potřebovalo letos ale jen zhruba 2,4 procenta z více než 25.000 nakažených v ČR. „Lze předpokládat, že onemocnění u většiny osob nemá závažný průběh. To odpovídá i závěrům z mnoha studií, že v dobře proočkované populaci probíhá případné onemocnění většinou s mírným průběhem,“ napsali ve zprávě odborníci SZÚ. Experti upozorňují, že i tito lidé mohou být zdrojem nákazy pro malé děti nebo seniory, které může nemoc ohrožovat na životě.
 
Ve statistikách SZÚ je evidováno osm zemřelých, u kterých se prokázala nákaza černým kašlem. Dva z nich byli starší 80 let, tři sedmdesátníci a jeden šedesátník. V květnu zemřel na plicní embolii 48letý muž z Libereckého kraje, který měl první příznaky černého kašle v březnu. Zemřelo také novorozeně, u kterého a dalších členů jeho rodiny lékaři kromě černého kašle objevili nákazu streptokokem a několika dalšími infekcemi. 
 

Nemoc je kritická zejména pro kojence

Černý kašel je vysoce infekční bakteriální onemocnění. Nemoc je kritická zejména pro kojence (kde může skončit až smrtí), většina starších dětí a dospělých se plně zotaví.
 
Jedním z téměř typických projevů nemoci je silný a dlouhodobý kašel, podle kterého vznikly i variantní nebo lidové názvy nemoci: těžký kašel, dávivý kašel, zajíkavý kašel, stodenní kašel, kašel sta dnů. Někdejší vysoká smrtnost dala vzniknout názvu zádušní kašel. Nemoc se přenáší kapénkovou infekcí. Vzhledem k obtížné diagnostice mnohé případy nejsou rozpoznány, dochází tedy k tzv. podhlášenosti onemocnění. Až 90 % všech případů černého kašle je hlášeno z rozvojových zemí, zejména od roku 2023 ale roste jeho výskyt i v České republice.
 
Nemoc se projevuje jako velmi silný, dráždivý kašel, který může být až dávivý a při nadechování může znít jako kokrhání kohouta. Osoba může kašlat tak silně, že se pozvrací nebo si zlomí žebra. Zuřivé kašlání může způsobit prasknutí pleurální dutiny a tím vést k pneumotoraxu. U některých typů onemocnění je typické vykašlávání hlenů. Tělesná teplota bývá značně vysoká, až kolem 40 °C. Pro léčení tohoto onemocnění se používají širokospektrální antibiotika.
 
Černý kašel se na českém území, před vynálezem očkování a antibiotik, vyskytoval ve velkých epidemiích se stovkami až tisíci mrtvých ročně. V roce 1958 bylo zavedeno povinné očkování na celém území republiky a počet indikovaných nemocných i úmrtí začal rychle klesat. V České republice je očkování proti černému kašli pro děti povinné a celoplošné od roku 1958 a významně přispělo k omezení výskytu nemoci.

Zdroj: ČTK

ŠTÍTKY:

černý kašel

Oldřich Szaban

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *